Hizmetlerimiz

Yangın Pompaları Bakım Hizmetleri

 
Yangın pompa ve ekipmanların sağlıklı çalışıyor olması büyük önem taşır.
 
Bakım nedir :
 
Bir işletmedeki kurulu düzenin çalışmasını aralıksız olarak sürdürebilmesi için yapılan işlemlerdir.
 
Planlı bakım :
 
Yıllık bakım  ( Genel bakım , test uygunluk kontrolleri )
Periyodik Bakım  ( Genel bakım , test uygunluk kontrolleri , Koruyucu Bakım )
Kestirimci Bakım  ( Uyarıcı Bakım )
 
Periyodik Bakım :
 
Bu bakım yönteminde, önceden belirlenen bir zaman periyodunda yangın pompa seti bakım ve onarımları yapılmaktadır. Düzenli olarak pompa seti üzerindeki bütün donanımlar gözden geçirilmekte ve tespit edilen arızalar rapor edilip giderilmektedir.
Bu yöntemde arızanın çıkması beklenmez. Yangın setinde daha önceden periyodik olarak yapılan bakım neticesinde olası arızaların önüne geçilir.
Yangın setinin ne zaman bakıma alınacağı, Yetkili servisin vereceği bilgiler veya işletme yönetimi  doğrultusunda önceden planlanır. Böylelikle arıza çıkma ihtimali büyük ölçüde azalır.
Yangın seti bakımı en iyi şekilde planlı bakım programı ile gerçekleştirilir.
Bakım proğramı Yıllık bakım , Altı aylık , Üç aylık bakım ve aylık bakım kontrol çizelgelerinden oluşur.
Bakımları yetkili servis apar.
Periyodik bakımın avantajları :
Olası arızaları azaltır ve arızadan kaynaklanabilecek sorunları minimuma indirger. Güvenli bir çalışma sağlar. Pompa ve motor ömrünün uzamasına yardımcı olur. Malzeme ve yedek parça stoklarını en aza indirir.
 
Kestirimci Bakım :
 
En yüksek verimi almak ve bakımdan kaynaklanan üretim kayıplarını en aza indirmek için kullanılan yöntemdir. Bu uygulamada bakım maliyetlerinde çok önemli azalmalar sağlanmıştır.
Bu bakımdaki amaç sistemdeki araçları durdurmadan durumları hakkında veriler almak ve bu verilerin zaman içerisindeki değişimini incelemektir.
Kestirimci bakımda, işletmelerdeki makinalar belli noktalardan izlemeye alınır. Bunun için, bir takım ölçüm cihazları kullanılır. Belirli bir zaman aralığında alınan ölçüm sonuçları değerlendirilir. Bu ölçümler sonucu sistemde oluşabilecek arızalar önceden tespit edilerek gerekli işlemler yapılır.

Kestirimci Bakımın Avantajları :
 
Bakım süreleri ve makinaların duruş süreleri azalır.
Zamanla oluşan küçük arızaların büyüyerek daha büyük sorunlar oluşturmasının önüne geçilir.
Makinalarda oluşabilecek önemli arızalar, en alt seviyeye iner.
İyi durumdaki makinalar, gereksiz yere durdurulmamış ve zaman kaybı yaşanmamış olur
Üretim kaybı oldukça azalır.
 

GRUNDFOS YETKİLİ SERVİSİ

Peerless Yangın Pompaları Yetkili Segment Servisi

Yangın Pompaları

 
UL/FM , VDS Onaylı Yangın setleri :
 
Süpervisör hizmetleri.
Devreye ama ( İlk çalıştırma ) hizmetleri.
Yıllık ve periyodik bakım hizmetleri.
Orijinal yedek parça.
Kontrol panoları , Yangın Pompaları , Diesel motorlar , Elektrik motorları arıza çözümleri , tamir hizmetleri.
Standart dahilinde hizmet verilmekte , uygunluk testleri yapılmakta raporlanmaktadır.
 

Vibrasyon Analizi Kestirimci Bakım Hizmetleri

Vibrasyon Analizi :

Makine hataları masraflı üretim molalarını önleyin! Titreşim ölçüm araçlarımız dönen ekipmanın durumunu kontrol eder ve bileşen aşınmaları ile hasarları erkenden tespit eder. Titreşim analizi ve balans alma duruma dayalı ve önleyici tüm bakım programlarının dahili bir parçasıdır.

Kestirimci Bakım :

En yüksek verimi almak ve bakımdan kaynaklanan üretim kayıplarını en aza indirmek için kullanılan yöntemdir. Bu uygulamada bakım maliyetlerinde çok önemli azalmalar sağlanmıştır. Bu bakımdaki amaç sistemdeki araçları durdurmadan durumları hakkında veriler almak ve bu verilerin zaman içerisindeki değişimini incelemektir. Kestirimci bakımda, işletmelerdeki makinalar belli noktalardan izlemeye alınır. Bunun için, bir takım ölçüm cihazları kullanılır. Belirli bir zaman aralığında alınan ölçüm sonuçları değerlendirilir. Bu ölçümler sonucu sistemde oluşabilecek arızalar önceden tespit edilerek gerekli işlemler yapılır.

Kestirimci Bakımın Avantajları :

Bakım süreleri ve makinaların duruş süreleri azalır. Zamanla oluşan küçük arızaların büyüyerek daha büyük sorunlar oluşturmasının önüne geçilir. Makinalarda oluşabilecek önemli arızalar, en alt seviyeye iner. İyi durumdaki makinalar, gereksiz yere durdurulmamış ve zaman kaybı yaşanmamış olur. Üretim kaybı oldukça azalır.

Ultrasonic Debi Ölçüm Hizmetleri

 
Ultrasonik Sıvı ve Gaz debi ölçüm hizmetleri Hizmet alanları :
 
İçme suyu, atıksu, ultra saf su , su / glikol çözeltileri, yağ, hidrokarbonlar , dizel ve fuel oil, kimyasallar , vb. alanlar başta olmak üzere çok geniş uygulama alanı
 
Ultrasonik debimetreler hemen hemen her türlü sıvı ve gaz akışı için son zamanlarda tercih edilen, rahat kullanımı ile de öne çıkan son derece kullanışlı ürünlerdir . Boruya monte problarıyla montaj ve kullanım kolaylığı sağlamakla beraber , gelişmiş menü seçenekleriyle hemen hemen her türlü sıvı ve boru tipi içinde kullanılabilmektedir .
 
Pratik ölçüm olanağı sunan cihazlar , geniş ölçüm aralığıyla birden fazla noktada ölçümü aynı cihazla yapmanıza olanak tanır . Debimetreler akış ölçümü konusunda tüm ihtiyaçlarınızı karşılayacak özellikte tüm aksesuar ve opsiyonlarıyla , geçis süreli (transit-time) son derece güvenilirdir. Portatif debimetre kompakt boyutu, hafif, şarj edilebilir dahili batarya paketi ve üniversal güç kaynağı şarjı ile istediğiniz her yerde ölçüm yapmanıza olanak tanır. Hassas ölçüm sonuçları gibi pek çok özelliğiyle sisteminiz için en doğru ve güvenilir çözüm ortağınız ...

Enerji Analiz Hizmetleri

 

Elektrik bakım, enerji kalitesi ölçümü ve enerji tüketimi hesabı ölçüleri ve  uygulamaları.
 
Enerji analizi özellikle bir endüstriyel sistem ya da diğer enerji kullanım sistemlerinde enerji akışının izlenmesi ve hesaplanmasına olanak veren sistematik yöntemdir. Mal ve hizmet üretiminde doğal enerji akışlarının analizini sağlar.
 
Tüm elektriksel ölçümler, aktif ve reaktif enerji tüketimlerinin yanı sıra harmonik, transient , Flicker , akım ve gerilim dengesizliği gibi enerji kalitesi için önemli parametreleri IEC 61000-4-30 ve EN50160 uluslar arası standartlara uygun olarak ölçümlerini son derece kolay bir şekilde yapıp kayıt altına altına alınır. Standartlara uygun bir şekilde raporlama yapılır.

Lazerli Kaplin Ayar Hizmetleri

 

Şaft hizalama :

Döner makineler hatalı hizalamaya karşı açıktırlar. Düzgün hizalanan ve düzenli kontrol edilen makineler önemli ölçüde işletme ve koruyucu bakım maliyeti tasarrufu sağlarlar. Kıl cetvel, ayar mastarı veya ölçüm saati gibi şaft hizalama için geleneksel yöntemler çok zaman harcayıcıdır. Bu yöntemlerin sonuçlarının kalitesi, kullanıcının deneyimine bağlıdır. Eşsiz teknoloji lazer ölçüm cihazı en yüksek hassasiyeti sağlar.

Birçok açıdan hassas hizalama yüksek maliyet tasarruflarına katkı sağlar:

Azalan elektrik tüketimi Yataklarda daha az aşınma Sızdırmazlık elemanları, şaftlar ve kuplajlar Yatak ve kuplajlarda yüksek sıcaklık oluşmaz Şaftlarda ve temel vidalarında azalan titreşimler Şaftlarda ve temel vidalarında yoğun olarak azalan zarar.

Neden makine hizalama :

Döner makinelerde işletme maliyetleri birincil olarak iyi bir hizalama ile düşürülürler. Hatalı hizalamalar, şaft üzerine ve böylece makinenin bileşenleri üzerine aktarılan kuplajın reaksiyon kuvvetlerini arttırırlar. Hatalı hizalanan şaftlar, birçok makine sorunundan sorumludurlar: Araştırmalar, kabul edilebilir toleranslar dışındaki hizalamanın döner makine parçalarındaki tüm zararların % 50'sine kadar sebep olduğunu göstermişlerdir. İyi hizalanan makineler işletme maliyetlerini düşürürler! Daha az makine durma durumları ve böylece daha yüksek bir makine kullanımı, makinelerin etkinliğinin arttırılması, yükselen verim, düşük enerji ve işletme maliyetleri ve nihayetinde paradan tasarruf için yüksek bir potansiyel.